Miért és hogyan lett politikus, mi motiválta erre?
- Eszembe sem jutott volna politikussá válni, ha nem egy olyan országban élnék, ahol alapvető rendszerhibák vannak az állami, önkormányzati területeken, ahol még csak hajlandóság sincs arra általában a politikai osztály szereplőiben, hogy mindazokat a problémákat, amelyek generálják az emberek elégedetlenségét, megpróbálják kijavítani. Úgy próbálnak demokráciát játszani, hogy a többség érdekei senkit nem érdekelnek, a kormányzás 30 éve a szűk elit kiszolgálásának terepe az emberek szavazatainak felhasználásával. Persze, vannak mindig járulékos kedvező helyzetbe kerülő embercsoportok is, de azok a rendszer hitelesítői.
Mesélne nekünk egy pár szót a karrierjének főbb állomásairól?
- Nem készültem jogásznak, orvosnak készültem. Miután azonban kiderült még az érettségi előtt, hogy lelki alkatom nem tudja feldolgozni a beteg emberek nehézségeit, s vele halnék minden beteggel, az utolsó pillanatban váltanom kellett. Drága történelemtanárom terelt erre a hivatásra, hogy az szerinte nekem való. Felvettek az egyetemre, elvégeztem, majd gondoltam, bíró leszek. Akkor azonban olyan alacsony volt a jövedelmük, hogy olyan 25 év alatt juthattam volna saját lakáshoz, hiszen a tanár szüleim nem tudtak volna ehhez hozzásegíteni. Így hát, a szakvizsga után ügyvéd lettem. Mindig az igazságot keresem, hiszen azért nevezik igazságszolgáltatásnak. Azt nem tudhattam, hogy a szocialista rendszerből itt maradt, az előző rendszerhez hű ügyvédek az ügyvéddé válás megkönnyítése miatt úgy próbálják egyeduralmukat fenntartani, hogy a tehetséges, nekik nem behódoló fiatal ügyvédeket adminisztratív módszerekkel akarják kiterelni a hivatásból. Iszonyatos hadjáratot folytattak velem szemben 1995 óta gyakorlatilag 2018-ig. Ma sem tudja megmondani egyik kamarai vezető sem, hogy valójában milyen hibát követtem el valaha is, amiért üldözni kellett. Az viszont tény, hogy megerősített mindaz, amit ott megéltem, nem véletlenül lettem országgyűlési képviselő. Megtanultam, hogy adott helyzetben akkor leszek eredményes, ha többet tudok azoknál, akik szemben állnak velem, s mindig én tartok általuk ismeretlen fegyvert a kezemben, hogy ne tudjanak legyűrni. Okoztam is jó párszor nekik meglepetést. Amíg azonban a hatalom az ő kezükben van, egészen szélsőséges, jogellenes tevékenységeket folytathatnak következmények nélkül. Ez is abban erősített meg, hogy azokat a rendszerhibákat, amelyek az ügyvédi hivatásrend szervezeti rendszerében visszaélésekre adhat okot, a politika útján lehet kiküszöbölni.
Mi a fő célja rövid távon és hosszú távon?
- Rövid távon az a célom, hogy olyan politikai közösségek kerüljenek a kormányzás rendszerébe, akik kivezetik a szocialista rendszer beidegződéseit, a szocialista rendszer kegyeltjeit, s az elmúlt 30 év korrupt politikusait a kormányzásból. Célom, hogy ne legyen eredményes a magyar emberek félrevezetésére és megfélemlítésére alapító politika.
A 2022-es választásokon mi a reális célja?
- 2022-ben pártunkkal, a ReforMerekkel, be szeretnénk jutni az Országgyűlésbe. A mérleg nyelve kívánunk lenni, azaz nélkülünk egyik oldal se tudjon kormányozni. Mi vagyunk az egyetlen garancia arra, hogy a kormányra kerülő pártoknak ne a költségvetés fosztogatása legyen az elsődleges tevékenysége, hanem egy tényleg közjót szolgáló kormányzás.
Mit vár a következő választásoktól?
- Azt várom, hogy ne legyen egyetlen politikai erőnek sem 2/3-os többsége, mert – mint látjuk – ez óriási visszaélésre ad alapot, s a visszaélésszerű kormányzás pedig felszínre hozhat az ellenkező politikai oldalon kormányzásra alkalmatlan, anarchista, felelősséget vállalni nem képes, de a társadalmat fölkorbácsolni tudó politikusokat.
Milyen irányvonalat képvisel és mitől lesz jobb az ország, ha a terve valóra válik?
- Pártunk, ha az ideológiai skálán elhelyezzük, jobbközép szemléletű párt. Az általunk készíttetett közvéleménykutatás azt mutatta, hogy az emberek nem ideológiai alapokon tevékenykedő pártokat szeretnének, hanem a társadalom valós igényei alapján a közjót szolgáló politikai munkát. Ha a terveink valóra válnak, ebben az országban tényleg eljön az aranykor. Már ha nem lopnak a költségvetési forrásokból, hihetetlen széleskörű, jóléti változást lehet megteremteni, amit mindenki megérez. Természetesen az állami adminisztráció társadalmi szükséglet alapú átalakítása elengedhetetlen, hiszen nagyon sokba kerül az adófizetőknek az állami adminisztráció, s nincs közjót szolgáló hozadéka. Akinek a népet szolgáló közfeladata van, az marad, aki csak fizetési listán van valahol, az megy. Az egészségügyi szolgáltató rendszer az elsődleges, amit hatékonyan, a betegek útját megkönnyítő módon kell átalakítani, az orvosbárók uralmát felszámolni. Meg kell fizetni mindenkit, tisztes jövedelmet biztosítva, aki a legnagyobb kincsünket, az egészséget szolgálja azzal, hogy cserébe megköveteljük a magas szintű, alázatos munkát tőlük. S természetesen lépésről lépésre az oktatás fejlesztéséhez, a közúthálózat és közlekedésfejlesztéshez, energia biztonsághoz, jóléti rendszerek igazságos átalakításához, s a többi megoldandó feladathoz vezető kormányzati munkát elvégezzük.
Milyen lesz az ország 4-5 év múlva, ha a ReforMerek nyerik meg a választást, vagy kormányzati tényezővé válnak?
- Legelőször is visszanyerjük a nemzetközi térben azt az általános megbecsülésünket, amely a rendszerváltás után kialakult, majd elveszett. Társadalmi béke teremtődik, hiszen nem lesznek kivételezett társadalmi csoportok, akik borzolják az emberek igazságérzetét, s mindenki a maga bőrén érezni fogja a személyes jobblétét. Az emberek arcán az utcán természetes mosoly lesz. Az állam valóban szolgáltató állam lesz, és nem uralkodó.
Hajlandó valakivel koalícióra lépni?
- Ezt mindig az dönti el, hogy miként érnek véget a választások. Kik, milyen eredményt értek el, s közülük kiknek van olyan ajánlata, amelynek útján meg tudjuk valósítani az előbb bemutatott minőségű kormányzást. Nem a személyes ízlés, hanem a magyar emberek érdeke a vezérfonal ebben a kérdésben.
A politika területén hol érzi szükségét legjobban a változásnak, változtatásnak?
- A legszükségesebb változtatás a kormányzati kommunikációban szükséges. Az emberek nagy része azért lemondó, visszahúzódó, azért tartja magát távol a politikától és a kormányzattól, mert általában nem érti mi, miért történik, csak azt érzi, hogy megint valamiről le kell mondania, megint valami nehezebb lett, mint tegnap.
A ReforMerek egy beszédes név, mit akarnak megreformálni rövid és mit hosszútávon?
- Igen, a nevünket nem kell magyarázni. Meg kell reformálni azokat a rendszereket és folyamatokat, amelyek ma rosszul működnek. S valljuk be, ha megkérdezi az utca emberét, hogy mi az, ami jól működik az országban, hosszan gondolkodna, hogy mit válaszoljon. A közállapotok zűrzavara leképeződik a társadalmi mikroközösségekig. A társadalmi arrogancia fő termelője a kormányzat és a politika jó pár szereplője. Ha példát mutat egy kormányzat önmérsékletből, tiszteletből, egymás megértéséből, az nagyon hamar megjelenik a társadalmi viszonyokban is. Ez a legnagyobb feladat egyébként, hiszen a népünknek nincs kohéziója, amely nélkül nem tudjuk egymást támogatni.
A ReforMerek kit képvisel tulajdonképpen, milyen társadalmi réteget?
- A pártunk mindenkit képvisel. Kormányzati szerepre nem vágyhat az, aki nem a társadalom összességében gondolkodik. A közjót úgy lehet megteremteni, ha mindenki tényleg jobban érzi magát. Az tény, hogy szólni nagyon nehéz olyan társadalmi csoportokhoz, akiknek füle csak az imádott politikusának, vagy politikai közösségének van nyitva, s nem hajlandó meglátni másokat. Nekik drukkolni szoktam, hogy ne csalódjanak.
Mi a legfőbb üzenete a ReforMereknek, amit mindenképpen el akar juttatni a választók széles köréhez?
- A legfőbb, hogy mi nem ígérgetünk, hanem megvalósítjuk, ami jó az embereknek. Aki csalódott a 30 év politikusaiban, annak van választási lehetősége. Aki azt akarja, hogy végre eljöjjön az eddig csak papíron megvolt rendszerváltás, annak itt van személyünkben a szövetségese.
Ki tart a legnagyobb riválisának, konkurenciájának?
- Rivális mindenki, aki a politikai közéletben másik politikai szervezethez tartozik. Legnagyobb rivális nincs, mindenkit egyformán annak kell tekinteni, hiszen ha alábecsülöm az ellenfelet, érhetnek meglepetések.
Kit tisztel a legjobban a mostani politikai életben?
- Nehéz kérdés, mert számtalan csalódás ért ebben. Sok-sok politikust menedzseltem, ajánlottam az embereknek, toltam őket magam előtt, s az első adandó alkalommal, amikor egy kicsit több hatalomhoz jutottak, hátba szúrtak. Mindenkit tisztelek, aki képes a saját egyéni ambícióin túllépve a közért önzetlenül tenni. Nem sok ilyen van.
A magyar történelemben ki a példaképe, ki van Önre nagy hatással?
- Nem kérdéses, hogy Széchenyi István. Nem véletlenül abban a templomban is házasodtam, ahol ő. Tettei magukért beszélnek, de azzal még nagyobbá vált a szememben, hogy egy nemesi család elkényeztetett gyermekeként felnőtt korában képes volt kilépni a kényelmes, gondtalan élet bűvöletéből, s a Haza üdvére képességeit, vagyonát feláldozni. Mindent megtenni ahhoz, hogy Magyarország modern európai országgá váljon. A mai napig a GDP-nk 10 %-át az a szektor adja, amelyben a Reformkor általa megteremtett gyönyörűségeit mutogatjuk a turistáknak.
Ha a ReforMerek megnyernék a választást, fel tudna állítani szakértői kormányt?
- Ez nem kérdés. Csak szakértői kormány húzhatja ki hazánkat abból a gödörből, amelyben vagyunk. Annyi a különbség közöttünk és a többi párt között, hogy mi nem ráaggatjuk a politikusokra a szakértő jelmezt, hanem valóban a hivatásrendek kiválóságai vezetnék a minisztériumokat, s a politikusok kicsit hátrébb lépnének.
Mikor tudhatjuk meg a ReforMerek választási programjait?
- Ennek egy jelentős részét már a bejelentésünk óta bemutattuk az embereknek, akiket valóban érdekel, az már ismerkedhet vele. De természetesen amint közeledünk a választáshoz, s az emberek egyáltalán foglalkozni akarnak vele, hétről-hétre találkozhatnak programpontjaink egészével.
Alkalmasnak tartja magát miniszterelnöknek?
- Ez egy nagyon jó kérdés. Én soha nem jelentkeztem tisztségekre, engem mindig hívtak. Pártot sem alapítottam volna, s nem lennék annak elnöke, ha nem azok az emberek kértek volna rá, akiknek adok a szavára. Ők tartanak engem alkalmasnak, s ha körülnézek a politikai palettán a magukat ajánlók között, nem szerénytelenség, ha engem alkalmasnak találnak. Egy demokratikus országban egy vezető nem uralkodó, hanem szolga. A legfőbb menedzser. Aki ha küzdeni kell, elől megy, ha élvezni az elért eredményeket, akkor meghúzódik a háttérben, átadva az ünneplést azoknak, akikért volt, s akik részt vettek a megvalósításban.
Mit tart magában a legnagyobb erényének?
- A legnagyobb erényem, hogy mindig alaposan kielemzem a helyzeteket, megkeresem a témák legjobb ismerőit, s együtt dolgozzuk ki, hogyan menjünk tovább, vagy miként oldjunk meg a nehézségeket. Nem okoskodom, hanem okos módon végzem a munkám. Én csapatban gondolkodom, ahol mindenki legjobb képességei érvényesülnek, s így érjük el a sikereket. Nem celeb vagyok, hanem egy megfontolt, jól szervező asszony.
Ha kifogná az aranyhalat, mi az a három dolog, amit kérne tőle, hogy azonnal megváltoztassa az országban, vagy a világban?
Az első, amit kérnék tőle, józan észt mindenkinek.
A második, hogy űzze el a világból azokat az embereket, akik az emberiség jóhiszeműségét kihasználva, a rossz tettekből táplálkoznak.
A harmadik, hogy legyenek képesek a magyar emberek a közösségnek jót akarni, hiszen akkor nekik maguknak is jó lesz.
Kik alkotják a pártot, kik lesznek a jelöltek?
- A pártot olyan emberek alkotják, akik a maguk szakmai és személyes területükön minőségi munkát végeznek, magánéletükben példamutatók. Akik számtalan nehézségen túl vannak már, s kvalitásaiknak köszönhetik, hogy leküzdötték azt. Küzdeni képes és dolgozni szerető emberek, akiket nem vonz a csillogás, a könnyen megszerezhető előnyök csábítása. A jelöltek kiválasztása folyik, nagy segítség ebben nekünk az előválasztás kudarca.
Mit üzenne a választóknak?
- Csak arra szavazzanak, akik már eddig is bizonyították, hogy lehet bennük bízni. Aki megalapozatlanul ígérget, az nem nekik akar jót, hanem saját magának.
-Abonyi László 2021.10.18.-
Bár sikerülne egy mindenki számára tisztességes szövetséget letrehozni! Megérdemelnék a magyar emberek!